Výpis z exekučního rejstříku
Výpis z exekučního rejstříku slouží k ověření vlastních závazků, které by mohly být vymáhány formou exekuce, ale i k prověření kohokoliv jiného. Díky němu může kdokoliv snadno a ihned zjistit, jestli je nějaká osoba nebo firma v exekuci. Jedná se tak o zásadní dokument např. při žádosti o úvěr, výběru nájemníka, náboru zaměstnanců, ale i navazování nových obchodních spoluprací. Kde a jak výpis z rejstříku exekucí získat a co vše z něj lze zjistit?
Jak získat výpis z exekučního rejstříku
Výpis z exekučního rejstříku získáte z hlavní strany portálu Exekucnirejstrik.cz vyplněním potřebných údajů do formuláře. Není tedy potřeba žádná registrace ani složité vyřizování na úřadech. Vše zvládnete online a výpis je v podstatě k dispozici ihned. A to i tehdy, chcete-li zjistit dluhy nejen své, ale i kohokoliv jiného.
Postup pro získání výpisu z exekučního rejstříku je následující:
1. Přejděte na hlavní stranu portálu Exekucnirejstrik.cz.
2. Dle subjektu, který chcete v rejstříku vyhledat, zvolte kontrolu podle jména, rodného čísla (pro fyzické osoby) nebo IČO (u firem) a vyplňte údaje.
3. Zvolte preferovaný způsob platby. Pro obdržení výpisu ihned je nejvhodnější platba kartou nebo rychlým převodem.
4. Zadejte e-mail, na který má být výsledek kontroly zaslán.
Pokud jste zvolili platbu kartou nebo rychlým převodem, výpis z rejstříku exekucí obdržíte na uvedený e-mail okamžitě. U ostatních způsobů úhrady je zaslán po připsaní platby.
Jaké informace obsahuje výpis z exekučního rejstříku
Výpis, který obdržíte dle postupu uvedeného výše, může mít v zásadě dvě podoby v souvislosti s tím, zda má kontrolovaný subjekt v databází nějaký záznam (tj. je v exekuci), nebo u něj v daný okamžik žádný exekučně vymáhaný závazek v této evidenci dohledatelný není.
Varianta 1 - výpis z exekučního rejstříku se záznamem
Pokud u kontrolované osoby nebo firmy aktuálně probíhá jedno či i více exekučních řízení, které vede soudní exekutor, výpis poskytne přehled všech těchto záznamů. U každého je uvedeno datum nařízení exekuce a spisová značka pro jednoznačnou identifikaci. Ke každému záznamu lze získat detail s bližšími informacemi jako dlužná částka vč. nákladů exekuce, kontakt na exekutora, exekutorský úřad apod. - vždy v závislosti na tom, co vše exekutor do spisu zapíše. Právě exekutor je totiž zodpovědný za vkládání údajů a aktualizaci spisu.
Varianta 2 - výpis bez záznamu
Je-li kontrolovaný bez záznamu, znamená to, že nemá aktivní žádné exekuce, které jsou do exekučního rejstříku zapisovány. Výpis z exekučního rejstříku s negativním výsledkem pak může posloužit jako potvrzení, kterým lze doložit svou bezdlužnost například při hledání nájmu, zaměstnání nebo žádosti o půjčku.
POZOR! Čistý výpis z rejstříku exekucí neznamená, že kontrolovaný subjekt nikdy žádné exekuce neměl. Exekuční řízení jsou v databázi dohledatelná pouze po dobu jejich trvání, s ukončením exekuce dochází obvykle do 15 dnů k jejímu výmazu z evidence. Současně nelze vyloučit, že kontrolovaný má nějaké závazky takového typu, které nespadají pod soudní exekutory (např. je věřitelé vymáhají svépomocí) a tudíž nejsou do rejstříku zapisovány.
Proč si opatřit výpis z rejstříku exekucí
Pravidelná kontrola řádného plnění závazků a neexistence dluhů je vhodná pro každého, kdo má zodpovědný přístup k financím a chce mít jistotu, že nemá žádné - třeba i nevědomé - závazky.
Pro dlužníky představuje nejsnazší způsob, jak:
- rychle získat přehled o dluzích a začít je řešit,
- si ověřit, že po ukončení exekuce byl záznam z databáze smazán.
Vedle toho jsou situace, kdy informace získané výpisem mohou zásadně ovlivnit některá důležitá rozhodnutí. Velkou výhodou v tomto případě je, že výpis z rejstříku exekucí lze získat na libovolnou osobu nebo firmu.
Žádost o půjčku, úvěr: Banky a jiné finanční instituce si obvykle ověřují solventnost žadatelů, mimo jiné právě kontrolou žadatelů v exekučním rejstříku, pro zjištění schopnosti řádně splácet. Záznam v databázi bývá obvykle důvodem pro zamítnutí, proto je vhodné si ještě před podáním žádosti prověřit, zda máte “čistý rejstřík”.
Pronájem či koupě nemovitosti: Ověření zájemců o pronájem může majitelům nemovitosti ušetřit zbytečné komplikace v podobě nedobytného nájmu nebo i návštěvy exekutora. Jste-li naopak v pozici kupujícího, je vhodné si předem zjistit, není-li nemovitost zatížena exekucí, což by mohlo zkomplikovat převod vlastnických práv, nebo i hůře - o nemovitost byste mohli později bez náhrady přijít.
Koupě auta a jiných nákladnějších věcí: Podobně jako u nemovitosti může dojít k situaci, že je automobil součástí exekučního řízení. Původní majitel (dlužník) jej v takovém případě nesmí prodat, i přesto se tak často děje. S tím je pak spojeno riziko, že novému majiteli může být auto zabaveno zcela bez náhrady. Před podepsáním kupní smlouvy je proto vhodné si prodávajícího zkontrolovat, nejde-li o dlužníka v exekuci.
Obchodní spolupráce: Finanční problémy obchodních partnerů s sebou nesou nejen riziko nedodání zboží nebo služeb, ale i další komplikace např. v podobě povinnosti daňového ručení. Prověrka solventnosti druhé strany v rejstříku exekucí, případně dalšími způsoby, by měla předcházet jakékoliv obchodní dohodě.
Nábor nových zaměstnanců: Zadluženost nebo naopak řádné plnění závazků mohou být vnímány jako jeden z ukazatelů spolehlivosti a zodpovědnosti člověka, tedy vlastností zcela zásadních např. pro finanční či jiné vyšší pozice. Zároveň zadlužení zaměstnance znamená pro zaměstnavatele výrazné administrativní břemeno, neboť je zodpovědný za provádění srážek ze mzdy. Informace získané výpisem z exekučního rejstříku tak mohou hrát roli pro navázání nebo naopak ukončení pracovního poměru.
Výše uvedené jsou jen příklady, v jakých situacích může výpis z exekučního rejstříku ovlivnit důležitá rozhodnutí nebo dokonce předejít rizikům plynoucích ze zadlužení. Obecně lze říci, že směrem k druhým je tato kontrola vhodná před uzavíráním jakéhokoliv smluvního vztahu. Výpis na vlastní osobu zase může posloužit jako ujištění, že vám nehrozí návštěva soudního exekutora, nebo naopak být prvním krokem, jak se ze zadlužení dostat.